Основні правила баскетболу

Баскетбол - одна з найвідоміших ігор в усьому світі, в яку грають і чоловіки, і жінки. Гра, що входить не тільки в шкільну програму, а й в програму Олімпійських ігор, тому правила баскетболу відомі всім. З 1935 року проводяться регулярні чемпіонати Європи, а з 1950 - чемпіонати світу. Придумана вона була в XIX столітті, а саме 21 грудня 1891. Батьком баскетболу вважають канадсько-американського тренера Джеймса Нейсміта, який на момент створення гри працював в Спрінгфілдській міжнародній школі викладачем фізичного виховання.

З`явився баскетбол випадково, так як Нейсміт не задавався метою створити гру, а лише хотів збільшити фізичне навантаження для своїх студентів, тому що в зимовий період часу навантаження автоматично зменшувалася через погану погоду. Так, у стінах спортивної американської школи, були закладені основні правила баскетболу звичайним викладачем, який згодом став відомим на весь світ новатором. Популярність гри в системі фізичного виховання обумовлена декількома факторами: по-перше, правила баскетболу прості і доступні каждому- по-друге, гра високо емоційна і зреліщная- по-третє, вона позитивно впливає на організм учнів-по-четверте, вона не вимагає значних економічних витрат.

Розглянемо правила баскетболу коротко. У грі беруть участь дві команди по дванадцять чоловік, але на майданчику одночасно можуть бути присутніми мінімум три людини і максимум п`ять. Зусилля команди повинні бути спрямовані на те, щоб закинути м`яч у кошик суперників, після чого їм зараховується очко, а також, щоб перешкоджати протилежній команді, утримувати та закидати м`яч у своє кільце.

Відрізняє баскетбол від більшості інших ігор те, що грати можна тільки руками, а також категорично заборонено навмисне ударяти і блокувати м`яч ногами, бити по ньому кулаком. Але існують винятки, наприклад, коли гравець доторкнувся п`ятою або ногою до м`яча зовсім випадково. Правила баскетболу забороняють пересуватися з м`ячем по спортивному майданчику не вдарив його об підлогу, бо в такому випадку враховується пронос м`яча - це вважається порушенням, і м`яч повинен бути переданий іншій команді. Перемагає в грі та команда, яка до кінця набрала очок більше, ніж суперники. Якщо в кінці гри очки на табло у команд рівні, то призначається так званий овертайм і зустріч продовжується ще на п`ять хвилин. Але бувають випадки, коли і після додаткового часу рахунок залишається рівним, тоді п`ятихвилинки призначають до тих пір, поки не буде визначено переможця.

Попадання в кільце зараховується за різними критеріями. Максимальне число командам зараховується в тому випадку, якщо кидок був реалізований гравцем із-за триочкової лінії, яка оточує кожну корзину. Таке попадання додає команді три очки. Два очки зараховується тоді, коли кидок був здійснений з близькою або середньої дистанції, тобто ближче триочкової зони. І нарешті, одне очко - коли кидок проведений зі штрафної лінії. Починає гру та команда, гравець якої правильно відбив м`яч у спірному кидку в центральному колі. Матч розбитий на чотири періоди по десять хвилин, а в Національній баскетбольній асоціації - по дванадцять хвилин. Час перерви між першим і другим періодом складає всього дві хвилини, стільки ж часу триває перерва між третім і четвертим періодом. Найтриваліший перерву відбувається між третьою і четвертою чвертю, він триває п`ятнадцять хвилин. Після нього зазвичай команди обмінюються кільцями.

Правила баскетболу дозволяють проводити зустріч як на відкритому майданчику, так і в спортивному залі, тільки з висотою стелі не менше семи метрів. Довжина поля повинна становити рівно 26 м, а ширина - 14 м. Розмір щита - 180x120 см. від стійки. Необхідну відстань між нижнім краєм щита і підлогою - 275 см. Кошик складається з металевого кільця, обтягнутого сіткою, яка не має дна. Маса ігрового м`яча повинна бути рівна 600-650 г, а окружність, при цьому - 75-80 см.