Раїса петровна Сметаніна - гордість лижного спорту

Раїса Петрівна Сметаніна - радянська лижниця, п`ятиразова олімпійська чемпіонка. Неодноразова чемпіонка СРСР і світу. Завоювала найбільше 20 медалей на різних дистанціях. У 1993 році в Парижі їй вручили нагороду «Фейр-плей» за гідний приклад спортивної кар`єри.

Дитинство

Раїса Петрівна Сметаніна (фото див. Нижче) народилася в селі Мохча (Комі АРСР) в 1952 році. Батьки майбутньої чемпіонки були родовими оленярями.

Дівчинка рано адаптувалася до того життя і всім серцем полюбила тундру, її повітря, неозорі простори, тишу, блакитні озера ... Тут вона набувала самостійність, спокій, здатність позбутися самотності - одвічного супутника лижника в боротьбі за дистанцію.

Сім`я Сметаніна налічувала п`ятьох братів: Івана, Іллю, Геннадія, Федора, Володимира - і двох сестер: Олю і Раю. З раннього дитинства їх вчили ходити на лижах, так як в тундрі це було основним засобом пересування. Лижі передавалися у спадок, і настав час, коли вони потрапили в руки Раїси.

Північний край жив активним спортивним життям. Два директори місцевих шкіл були великими любителями гонок на лижах і регулярно організовували для дітей змагання, а також знімали про це фільми. На вихідних вони постійно навідувалися один до одного і обмінювалися порадами, шукали нові тренувальні методи. Своїм ентузіазмом їм вдалося запалити не тільки учнів шкіл, а й хлопців з усього району.

Раїса Петрівна Сметаніна

Перші змагання та навчання

У перший раз Раїса перемогла в Печорі на юнацькій першості республіки. Дівчина зайняла друге місце. Після школи Сметаніна Раїса Петрівна переїхала в Сиктивкар для вступу в педагогічний технікум. Тут вона познайомилася зі своїм першим тренером - Германом Харитоновим - і почала серйозно займатися лижами. Після закінчення технікуму в 1970 році Раїсу взяли в спортивне товариство «Урожай» в якості члена збірної команди.

Початок кар`єри

У 1971 році Раїса Петрівна Сметаніна була включена тренером збірної СРСР в список претендентів на участь в Олімпіаді.

Найбільш важким для спортсменки був 1972 рік, коли вона, щоб пізнати всі хитрості лижного спорту, працювала на знос. Її тренером був Віктор Іванов, а опікала дівчину Галина Кулакова. Завдяки цьому Раїса показала непогані результати, зайнявши на чемпіонаті країни треті місця (5 і 10 км.).

Сметаніна Раїса Петрівна

Перше золото

1974 приніс спортсменці перше золото. Раїса Петрівна Сметаніна виграла його в командній естафеті на чемпіонаті світу в Фалуне. На Олімпіаді в Інсбруку у радянської збірної трапилася неприємність. Галина Кулакова не змогла очолити команду по станом здоров`я. Її місце зайняла Сметаніна.

П`ятикілометрову дистанцію молода лижниця пройшла блискуче, але програла золото Хелені тека, поступившись їй всього лише секунду. Раїса провела з тренером роботу над помилками і розробила стратегію на наступний забіг. Це принесло свої плоди, і Сметаніна зуміла обійти всіх суперниць на десятикілометровій дистанції. Результат Олімпіади - дві золоті і одна срібна медаль.

Раїса Петрівна Сметаніна фото

Нові перемоги

На Олімпіади 1980 року Сметаніна Раїса Петрівна увійшла до історію лижного спорту як перша гонщиця, двічі підкорила п`єдестал в індивідуальних змаганнях. На чемпіонаті світу 1982 року спортсменка виграла золоту медаль на дистанції 20 кілометрів, ставши єдиною радянської лижницею, що увійшла в шістку кращих.

Чотирнадцяту Олімпійські ігри також увінчалися для Раїси успіхом. Вона завоювала дві срібні медалі (10 і 20 км.). А чемпіонат світу 1985 приніс в її скарбничку золото (естафета).

Олімпіада 1988 року теж можна вважати вдалою. У десятикілометровій гонці Раїса завоювала срібло, а за двадцять кілометрів отримала бронзу. Тоді п`єдестал вдалося зайняти і іншим нашим лижницям - різцева і Тихонової.

Передача досвіду

Усвідомлюючи, що спортивна кар`єра колись закінчиться, Раїса Петрівна Сметаніна дбала про молодих спортсменок з команди. Вона зайнялася вихованням нового покоління російських лижниць. Раїса Петрівна на особистому прикладі показувала дівчатам, з якою завзятістю і працьовитістю треба домагатися поставлених цілей. Прославлена лижниця постійно задавала їм високий темп, як на тренуваннях, так і на змаганнях.

Сметаніна Раїса Петрівна біографія

Остання перемога

У 1992 році Сметаніна Раїса Петрівна, біографія якої була представлена в цій статті, вирушила на Зимову олімпіаду в Альбервіль. Сорокарічна спортсменка з`явилася на лижній трасі під другим номером. На десятикілометровій дистанції вона зайняла четверте місце, а в естафеті виграла золото.

Ця була остання медаль у кар`єрі Раїси Петрівни. Вона стала символічною і найдорожчою нагородою. Тепер велика гонщиця могла піти на спокій і передати естафету молодим і перспективним лижницям. У той час це були Лазутіна, Вяльбе і Єгорова, які бігли з Раїсою Петрівною на Олімпіаді. У своїх інтерв`ю дівчата завжди говорили про те, що Сметаніна внесла величезний внесок у лижний спорт, і численні перемоги збірної - це виключно її заслуга.

За спортивні досягнення Раїси Петрівни керівництво республіки Комі подарувало їй добротний будинок.