Конструювання в старшій групі з паперу: розвиваємо просторове і творче мислення
Для правильного і гармонійного розвитку дитини необхідно будувати виховний процес на цілому ряді методик. Наприклад, конструювання в старшій групі з паперу - це обов`язкова заняття, що сприяє розвитку художніх навичок.
Цілі, завдання, особливості процесу
Папір - особливий матеріал, оскільки його можна м`яти, скручувати, розривати, розрізати, згинати. Всі ці заняття здаються простими, але для дитини вони досить складні. У педагогічній практиці ця методика використовується активно вже не перший рік. Напевно, багато хто чув про таку японській техніці, як орігамі, коли через створення паперових виробів людина відображає навколишній світ і висловлює своє ставлення до нього. Ще одна популярна техніка кірігамі являє собою процес, коли папір складається і вирізається в різних напрямках.
Конструювання в старшій групі з паперу полягає у створенні певних скульптур, комбінуванні різних форм матеріалу, причому виконується все це дітьми. Під час цих процесів досягаються наступні цілі:
- розвиток просторового представленія;
- уміння розбиратися в техніках роботи і демонструвати свої знання;
- вдосконалення репродуктивної діяльності (тобто створення падлюка за зразком, який пропонується вихователем) ;
- установка на розвиток власного творчого характеру.
З чого почати навчання?
Конструювання з паперу для дітей - це процес, який слід почати з ознайомлення з властивостями матеріалу. Потрібно розповісти хлопцям, що папір буває м`якій або жорсткій, гладкою або шорсткою, будь-якого кольору. З нею можна виконувати різні процедури: рвати, м`яти, розрізати і так далі. Наприклад, на занятті можна роздати дітям папір, яка буде відрізнятися по товщині, кольором, фактурі. Можна запропонувати їм пом`яти або порвати її, визначити видаються при цьому звуки, що відбуваються зміни з папером і так далі.
Проводячи конструювання в старшій групі з паперу, можна створювати з дітьми цілі вироби і композиції. Причому від заняття до заняття потрібно ускладнювати завдання і максимально урізноманітнити їх. Так поступово будуть розвиватися навички самостійного творчого конструювання. Дуже важливо зацікавлювати дітей, наприклад, створювати вироби для театралізованого дійства на певну тему або складати композиції із зроблених різними дітьми виробів.
Як показують дослідження педагогів, конструювання в старшій групі з паперу дозволяє досягти відмінних результатів. По-перше, діти вчаться втілювати свої фантазії на папері. По-друге, вирішуючи чітко поставлене завдання, вони змушені шукати якісь незвичайні рішення, а для цього доводиться використовувати різні техніки, вибирати матеріал, що відрізняється фактурою або кольором. Будь творчий процес дає можливість спонукати дитину діяти і придумувати, а це запорука того, що у нього буде формуватися певне бачення світу.
План заняття «Цирковий клоун». Конструювання з паперу (старша група)
Цілі:
- продовжити знайомство з такими техніками, як м`яття і розривання папери;
- показати, що вони можуть використовуватися як для створення деталей, так і для цілісного вироби;
- сформувати вміння співвідносити кольори і розміри в залежності від призначення вироби.
Підготовка до заняття
Кожній дитині приготувати папір: цигарковий, серветкові, туалетну, гофровану різного кольору і розміру, а також фігурку клоуна з картону (приблизно 50 см у висоту), корзинку (висота 15 см).
Хід заняття
Під музику В. Шаїнського «Цирк» з`являється фігурка клоуна. Педагог розпитує дітей, хто це, чим займається, де його можна зустріти. Далі слід гра в загадки на тему одягу клоуна. Потім вихователь пропонує створити одяг для клоуна своїми руками з паперу з використанням різної техніки. Якщо діти вагаються з виконанням завдання, можна їм допомогти. Так в ігровій формі вони дізнаються про те, що для створення цілісного образу важливі деталі, і виготовити їх можна своїми руками.